Об’єднані територіальні громади на Закарпатті: проблеми, перспективи, публічність – тема зустрічі нардепа Михайла Лаби

Децентралізаційний процес в Україні і формування політики регіонального розвитку в нових умовах, такою була головна тема пресконференції в Ужгородському прес-клубі. Прокоментував рівень публічності місцевого самоврядування, виклики і можливості економічного росту об’єднаних територіальних громад Михайло Лаба, народний депутат України.

 

МИХАЙЛО ЛАБА: «ПРАЦЮЙМО РАЗОМ НА РОЗВИТОК НАШИХ ГРОМАД!»

Михайло Лаба зауважив, ще за період перебування Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад разом з колегами працював над іміджем сільських рад. «Сьогодні це територіальні громади у новому форматі, вони наділені статусом на рівні мікрорайдержадміністрацій. Якщо раніше облдержадміністрація на виконання доручень Кабміну робила зустрічі з головами РДА, то зараз це зустрічі з головами ОТГ. Але в комунікуванні з ОТГ та всередині ОТГ відчутні прогалини, – каже Михайло Лаба. –  До нас, народних депутатів, в окрузі звертаються з питаннями функціонування сайтів ОТГ. То ми проаналізували роботу територіальних громад з точки зору роботи офіційних сайтів та сторінок. Зокрема, в ОТГ Ужгородського району, у трьох ОТГ сайти взагалі відсутні, одна сторінка застаріла, ще одна не відповідає жодним критеріям. В Мукачівському районі з 13-ти тергромад одного сайту не знайдено взагалі, до 7-ми є зауваження, відсутнє наповнення окремих розділів, нема паспортів громад. На Рахівщині у цьому напрямку активно працюють дві громади, до ще двох є зауваження. У Хустському районі одна ОТГ не має сайту, дві дуже погано інформують населення і депутатський корпус. У Тячівському районі до 5-ти ОТГ є зауваження у контексті інформування діяльності. Така ж динаміка спостерігається у Берегівському районі». Загалом, за словами Михайла Лаби, із 64 ОТГ 34 мають зауваження. У результаті у більшої частини рівень публічності недостатній.

Невисокий на сьогодні відсоток спостерігається в участі громад у грантових програмах, та залученні інвесторів, вважає нардеп. «Ще існує той стереотип, що за грошима звикли відвідувати РДА, а тепер площу Народну, 4 в Ужгороді. Громади не інформують про свої переваги, бояться публічності, – коментує Михайло Лаба. – При цьому на Закарпатті є дуже багато успішних громад, з яких можна брати приклад. Ми разом повинні налагодити таку комунікацію, щоб область розвивалася. Народні депутати завжди готові синхронізуватися в таких речах».

Михайло Лаба також зауважив, що громади повинні мати стратегії розвитку – «малу конституцію», в  якій відображено кожен крок. При наявності такого механізму ефективність роботи зростає.  Він також додав, що на сьогодні в області немає жодної громади, яка б мала мінусовий бюджет. Бюджети ОТГ починаються від 50 млн. грн. і до 100-120 млн.грн.

 

Подробиці пресконференції дивіться у відеотрансляції:

clipnews