Михайло Лаба закликав громади розробляти пріоритети для залучення коштів на 2022 рік

В Ужгородському прес-клубі відбулася пресконференція Михайла Лаби, народного депутата України; члена Комітету Верховної Ради України з питань бюджету. Головною темою стало залучення коштів до бюджетів громад. Йшлося про отримання цільової субвенції, участь у реалізації державної програми, залучення коштів з інших (альтернативних) джерел.

 

Якщо звернути увагу на розподіл загальнодержавного бюджету, то в цифрах, за словами Михайла Лаби, бюджет значно зріс у видатках і доходах. Згідно із законопроєктом №6000 (Проект Закону про Державний бюджет України на 2022 рік), який пройшов перше читання, подані такі основні показники: 531 млрд.грн.- Пенсійний фонд, 320 млрд. грн. – соціальний захист, 319 млрд. грн. – оборона, 197 млрд.грн.- медична галузь, 185 млрд.грн.- освіта. Дорожня інфраструктура – 124 млрд. грн., культура та спорт по 13 млрд. грн.. ці цифри, які дають нам розуміння, що ми будемо робити у 2022 році», – зазначив Михайло Лаба.

Нардеп нагадав про такі інструменти залучення коштів у громади, як державні субвенції, їх є близько 35 видів на 65 цільових програм. Оскільки, за його словами, ОТГ не завжди мають фінансування на всі видатки, держава, враховуючи макроекономічні показники, знаходить можливість дотувати окремі інфраструктурні проєкти. Зокрема, у рамках ініційованих Президентом України Володимиром Зеленським програм «Велике будівництво», а також у межах програми «Велика реставрація».

«Люди не розрізняють і не хочуть компетенції влади: хто за що відповідає. Більшість функцій і відповідальність лежить саме на місцевій територіальній громаді, – каже Михайло Лаба. – Що стосується додаткових джерел інфраструктурних проєктів, то це державні кошти, де ми можемо допомагати. У цьому році  і минулому по 400 млн. грн. було залучено Фондом регіонального розвитку. 164 млн. грн. – додаткова субвенція для реалізації 10 інфраструктурних об’єктів.

28 жовтня до Закарпаття було направлено додатково 200 млн. на ряд інфраструктурних об’єктів, які повинні реалізуватися у цьому році.  Передбачена субвенція на соціально-культурні об’єкти вцілому по Україні 500 млн. грн., з них близько до 60 млн.грн. надійде до Закарпатської області.  Кошти держава виділила на будівництво 4-ьох ЦНАПів, передбачена субвенція для закладів соціальної сфери на підключення швидкісного інтернету, на програму «Спроможна школа» – 42 млн.грн. ще 40 млн.грн. передбачено на Нову українську школу – придбання інвентарю та обладнання. У 8 опорних медичних закладів на Закарпатті спрямовано 64 млн. на реконструкцію приймальних відділень. Загалом за 2 роки на Закарпатті маємо у рамках програми реконструкції та будівництва 46 лікувальних закладів, 13 шкіл та садочків та 562 автомобільних доріг загальнодержавного значення. Це дуже велика цифра для того, щоб розуміти, скільки інвестується в Закарпаття Президентом та урядом».

На Закарпаття, за словами нардепа, за останні 2 роки залучено значну суму державних субвенцій. Зокрема, на розбудову аеропорту в Ужгороді – близько 150 млн. грн. «Завдяки Президенту відновлено авіасполучення між столицею та обласним центром Закарпаття. Відбувається реконструкція терміналу, доріжки, світлосигнальної апаратури, забезпечено спецтехніку для обслуговування літаків у зимовий період. Також за рахунок секторальної бюджетної підтримки ЄС у 2021 році буде закуплено пожежний автомобіль на суму 9 млн.грн, – каже Михайло Лаба. – Спрямовується цільові програма на реалізацію Плану заходів з облаштування пріоритетних пунктів пропуску на 2021-2023 роки. Так, у Закарпатській області на розбудову, розширення та модернізацію 9 КПП передбачається спрямувати 9 867,9 мільйони гривень. Частина коштів отримано вже у цьому році».

Деякі об’єкти спортивної інфраструктури оновлюються за підтримки народного депутата. Зокрема, на 70-му окрузі зведено шкільний спортивний зал у селі Раково, найбільший спортзал в області завершують в смт. Міжгір’я, розпочато будівництво басейну у селі Поляна, де бюджет разом і реконструкцією школи склав 45 млн. грн.., реконструйовано будівлю колишнього кінотеатру «Верховина» з облаштуванням спортивного комплексу в смт. Воловець, та ряд інших об’єктів».

Для залучення коштів з державних програм і субвенцій у територіальні громади, їх голови повинні передбачати кошти у місцевому бюджеті на розробку проектно-кошторисної документації. Це можливо зробити після ухвалення радами рішення про Стратегію розвитку територіальної громади та відповідної програми її реалізації. Без зазначених документів у 2022 році фактично не можливо буде територіальним громадам залучити кошти державного бюджету.

«Громади вже сьогодні повинні звернути увагу на проєкт бюджету 2022 рік та зробити пріоритети для залучення коштів.  Також громади можуть залучати кредитні кошти, брати участь у грантових проектах. До прикладу, у селі Колочава збудовано амфітеатр, частину коштів виділено за рахунок субвенції на соціально-економічний розвиток окремих територій з моєї пропозиції, водночас значну частину коштів громаді вдалося залучити за рахунок гранту, – зазначив Михайло Лаба. – Представникам місцевого самоврядування варто звернути увагу на Альтернативні джерела залучення коштів до бюджетів громад через:

  • Залучення приватних  інвестицій
  • Створення індустріальних парків
  • Державно-приватне партнерство
  • Міжнародні організації та посольства
  • Благодійні фонди

Індустріальні парки (законопроєкт №4416-1)

Індустріальний парк – ділянка землі промислового призначення, до якої підведені основні інженерні мережі

В Закарпатській області за рахунок державної підтримки у рамках ДФРР реалізовується проєкт індустріального парку в селі Батьово. Розпочато документальну робота Солотвино. З приватних інвестицій функціонує різновид індустріального парку в селі Соломоново. Інші громади також наразі розглядають можливості та перспективи створення індустріальних парків, зокрема Середнє, Кам’янське.

ФОРМАЛЬНО ЗАКОН «ПРО ІНДУСТРІАЛЬНІ ПАРКИ» ДІЄ ВЖЕ 10 РОКІВ, а в Україні зареєстрований 51 індустріальний парк.

АЛЕ! Майже всі вони існують «на папері», бо не мають стимулів для розвитку. Тим часом в індустріальні парки сусідніх країн щороку спрямовуються сотні мільйонів доларів!

 Серед преференцій для компаній, що працюватимуть у межах індустріальних парків: компенсація 50% витрат на підключення до електромереж, а також часткова компенсація інвестицій у виробництво.

 

Якщо раніше територіальні громади чекали виключно на субвенцію з державного бюджету, то наразі із впровадженням децентралізації і імплементацією змін до законодавства, органи місцевого самоврядування отримали більш широкі права та повноваження, у тому числі у питанні залучення позабюджетних коштів на реалізацію своїх проєктів». У бюджеті 2022 року розраховано 2 млрд.грн на реалізацію першої частини плану з відновлення економіки на місцях.

 

Також Михайло Лаба зауважив, що нардепи із партії «Слуга народу» сформували у ВР міждепутатське міжфракційне об’єднання «За розвиток гірських територій (співголова Микола Тищенко), куди входять нардепи інших західних областей. «Ми запропонували Міністерству фінансів та бюджетному комітету 4 основні месиджі, над яким буде працювати це міжфракційне об’єднання. Це – питна вода, поводження з твердими побутовими відходами, енергоефективність та будівництво мережевих берегоукріплень/протипаводкові заходи. Це ті спільні побажання суміжних областей і відповідно до бюджету хочемо закласти 3 млрд. грн., – каже Михайло Лаба.-

Візит прем’єр-міністра на Закарпаття – це результат роботи групи «Дружба» (міжпарламентська), яку очолює Анатолій Костюх. Партнерство наше збільшується, не лише із Словаччиною. Буде зустріч найближчим часом зустріч з депутатами парламенту Угорщини, плануємо долучити поляків та румунів наших партнерів».

За словами Михайла Лаби, за два роки роботи ВР прийнято чимало якісних законів, напрацьовані законопроєкти. «Формуємо вже пропозиції, які будемо реалізовувати з нашими ОТГ на 2022 рік. На порядку денному – збір інформації від наших громад про плани будівництва на 2022 рік. Опрацювавши матеріали, наша команда буде вибирати, які субвенції можливі для залучення в тій чи іншій громаді», – резюмував Михайло Лаба.

clipnews