Верховна Рада працює: Що дозволяють нові закони України, прийняті під час воєнного стану

 В Ужгородському прес-клубі відбувся брифінг щодо законопроектів, ухвалених Верховною Радою напередодні, важливими для функціонування держави у воєнний час. Зокрема йшлося про збільшення видатків на армію, статус добровольців ТрО, державні гарантії, підтримку громадян та бізнесу в Україні, посилення боротьби з кіберзлочинами та ряду інших.

 

15 березня народні депутати прийняли ряд важливих законів. «Ми звільнили від військової служби окремі категорії військовозобов’язаних, збільшили видатки на ЗСУ, запроваджуємо кроки щодо підтримки громадян та бізнесу в Україні, посилили боротьбу з кіберзлочинами та ухвалили ряд інших ініціатив – загалом прийняли в цілому 21 закон, а також позбавили мандата депутата-зрадника Ківу», – зазначив Михайло Лаба, народний депутат України, член бюджетного комітету.  Затверджено Указ Президента про продовження терміну дії воєнного стану  до 24 квітня включно.

На час воєнного стану для великого бізнесу розширили можливість користуватись опцією єдиного податку (ліміт підвищено з 10 млн до 10 млрд; знято обмеження по кількості робітників та видах діяльності, крім підакцизних товарів. ФОПи та великий бізнес з оборотом до 10 млрд. грн. зможуть сплачувати 2% єдиного податку При цьому, звільняються від податку на прибуток, ПДВ та інших платежів. ФОПи 1-ї та 2-ї груп сплачуватимуть єдиний податок добровільно. Затвердження правила нарахування ЄСВ, плати за землю, екологічного податку в умовах воєнного стану. Для продажу пального встановлено акциз 0%. Ставка ПДВ – 7% замість 20%.

Одним з важливих кроків Михайло Лаба вважає прийняття закону, яким добровольці тероборони визнаються учасниками бойових дій та ветеранами війни. Вони також зможуть визнаватися особами з інвалідністю внаслідок війни. Запроваджено соцзахист і для сімей захисників України.

Новації також стосуються звільнення від військової служби. Законом 7140-1 звільнено від служби усіх осіб з інвалідністю, а не лише 1-2 груп, та розширено категорії осіб, які звільняються від мобілізації: виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років; 2) доглядають за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також своїми батьками чи батьків дружини (чоловіка); 3) дружина (чоловік) – особа з інвалідністю; 4) один із батьків/батьки дружини (чоловіка) – особа з інвалідністю І чи ІІ групи; 5) піклуються за особою з інвалідністю, яка є недієздатною або обмежено дієздатною; 6) доглядають за особою з інвалідністю I/ІI групи; 7) піклуються про особу, яка потребує постійного догляду; 8) доглядають за особою, про кого ніхто інший не піклується. Також звільняються ті, хто виховує хвору дитину.

«Законом 7145 вивели зі складу кримінальних правопорушень дії, вчинені в умовах воєнного стану, які спрямовані на відсіч збройної агресії РФ. Це, зокрема, стосується і випадків заподіяння шкоди життю та здоров’ю окупанта. Також особа не підлягає кримінальній відповідальності за застосування зброї (озброєння), бойових припасів або вибухових речовин проти окупантів, – каже Михайло Лаба. – Крім того, запроваджується поняття «бойовий імунітет» – це звільнення військових, тероборони та правоохоронців від відповідальності за втрати особового складу, бойової техніки чи іншого військового майна, а також наслідки застосування сили під час відсічі агресії окупанту. Це не стосується порушення правил ведення війни»

Нардепи запровадили гарантії освітянам в умовах війни: дистанційна форма освіти, збереження робочого місця, середнього заробітку, стипендії, місця проживання у гуртожитку, харчування тощо). «Через військову агресію росії проти нашої держави, чимало викладачів, студентів, школярів через війну вимушені були шукати притулку в безпечніших областях України. Ми налагодимо безпечний освітній процес для всіх, – додав Михайло Лаба.

Нардепи проголосували також за збільшеність чисельності Державної прикордонної служби на 7000 осіб-військовослужбовців (до 60 тис осіб).

 

Тарас Тарасенко, народний депутат України, голова підкомітету з питань прав людини зауважив, що 345 депутатів, проголосували у цілому за 21 закон, який переданий на підпис Президенту.  «Наразі ми працюємо над другими законопроектами, які допоможуть ефективно розвивати державу  у режимі воєнного стану. Багато людей виїжджає у західні області  і закордон, ми маємо створювати відповідні умови, – каже Тарас Тарасенко. – Підтримую законопроект про фінансові спрощення, щоб підприємці продовжували свою діяльність. Вірю в те, що більшість українців будуть добровільно сплачувати податки у бюджет. В єдності наша сила».

За словами Тараса Тарасенка, для людей важливими є зміни у закон про мобілізацію. «В Україні осіб з інвалідністю 3 млн. Маю надію, що наші військові комісари будуть звертати на це увагу. Нам потрібно ефективний тил і догляд за усіма особами з інвалідністю, які є в Україні, – зауважив нардеп. – Важливо що прийняли закон про бійців тероборони за їхній соцзахист. До цього часу тероборона діяла у добровільному порядку, ми це змінили. Також узаконили той факт, що будь-які діяння проти російської армії не будуть кримінально покарані. А також дозволили особам, які перебувають під кримінальним провадженням, але не притягнуті до відповідальності, воювати. Суди повинні змінювати запобіжний захід, ці особи можуть піти на фронт і захищати Україну».

За словами Тараса Тарасенка, нардепи планують розробити законопроект про дітей війни.

Працюють нардепи і з керівництвом 64 ОТГ на Закарпатті. Зважаючи на ситуацію з масовою евакуацією і переселенцями, громади повинні перебудувати свою роботи. За словами Михайло Лаби, в ОТГ повинні запрацювати три відділи для пожвавлення економіки та уникнення гуманітарної кризи: блок соцзахисту, який займатиметься реєстром, виплатами. Наступний блок – це економічний відділ, який працюватиме з підприємствами, які переносять своє виробництво в область.  Третій напрям – підтримка ЦНАПів.

 

Спікери додали, що всі політичні сили повинні об’єднуватися і працювати з усіма рівнями влади.

 

clipnews