«Атака на Раду». Хто погрожує розстріляти депутатів на День Незалежності

Народні депутати потрапили в епіцентр інформаційно-психологічної спецоперації (ІПСО) росії. Про це йдеться в матеріалах спецслужби, які нещодавно передали до парламенту, а hromadske отримало з власних джерел.

Службовці застерігають, що на День Незалежності України росіяни планують організувати акції протесту під стінами Верховної Ради, щоб дискредитувати законодавчий орган влади.

Чи варто депутатам остерігатися масових заворушень? Хто і в який спосіб проводить кампанію дискредитації Верховної Ради? Про це — у матеріалі hromadske. 

Прогноз від спецслужби: на День Незалежності може бути спекотно

«24.08.2022 року в оточенні Верховної Ради ініціативна група громадян має намір організувати акцію протесту з вимогою відправити у зону бойових дій депутатів України та членів їхніх сімей. Відеоролик із вказаними закликами активно поширюється в соціальній мережі tiktok.com. Серед радикальних закликів — розстріляти депутатів», — йдеться у матеріалах, які спецслужба передала парламентарям.

У відеоролику згадується зареєстрована на сайті президента петиція. У ній авторка Аліна Олегівна Корчмагіна закликає відправити воювати депутатів, їхніх дружин і дітей. За інформацією спецслужби, Корчмагіна зареєстрована у місті Вовчанськ Харківської області, яке нині перебуває під окупацією. Раніше авторка петиції жодної громадської активності не проявляла, зазначають у спецслужбі.

Також у матеріалі йдеться про те, що до акції причетні представники так званих антивакцинаторів і наближена до УПЦ МП організація «Миряни».

Спецслужба нагадує, що протягом 2021-2022 років антивакцинатори систематично організовували масштабні акції поряд з об’єктами державної охорони. Заходи координувалися спецслужбами росії. Одним із представників антивакцинаторів був Кирило Стремоусов, який після окупації Херсона почав відкрито працювати на окупантів.

У підсумку службовці попереджають депутатів: «російські спецслужби через підконтрольні громадські організації намагатимуться в День Незалежності України організувати біля будівлі парламенту масштабну акцію протесту з метою висвітлення у ЗМІ проросійських наративів щодо нібито невдоволення населення України чинною владою. До того ж акція може відбуватися з порушенням громадського порядку та різноманітними провокаціями (фізичне протистояння, травмування учасників заходу, зокрема з використанням вибухових пристроїв)».

Чому росіяни атакують Раду?

Схоже, після кількох місяців великої війни кремль знову намагається розхитати Україну зсередини. Таку думку в розмові з hromadske висловлює заступниця голови владної фракції «Слуга Народу» Євгенія Кравчук: «Очевидно, це може бути спецоперація, яка координується з росії для того, щоб підірвати довіру до влади. Вона має на меті дві речі: картинка для пропагандистських ЗМІ, ніби народ такою мірою незадоволений владою, що хоче її вигнати, а тут є “освободітєлі”, і їх чекають у Києві».

Депутатка пояснює, чому обрали саме День Незалежності: цього року святкові заходи можуть відбутися за участі іноземців. Тому зрежисована акція невдоволення владою спрямована саме на них, щоб підірвати підтримку західних країн.

Головне завдання цієї російської ІПСО — дискредитувати військово-політичне керівництво України, вважає представник команди Зеленського, який побажав, щоб ми не називали його імені. Чому ж тоді ціллю обрали не президента, а парламент?

«До Зеленського нічого не “прилипає”. Кабмін для українців узагалі незрозумілий — хто такий Шмигаль? І тому б’ють саме по депутатах», — пояснює наш співрозмовник.

Співголова фракції «Європейська Солідарність» Ірина Геращенко має іншу думку: «Коли в єдиному телемарафоні не існує парламенту, дуже легко закидати історії про те, що депутати не працюють, а займаються лише своїми інтересами, що не відповідає дійсності. От ми їздимо регіонами, і виборці нас запитують: “А де Рада, що вона робить?” Вони не знають нічого. Тому що у нас сьогодні є одна структура, один герой, який не втік. Усіх інших не існує. Я вважаю, що це послаблює країну. Треба розповідати про роботу парламенту».

Активізацію російських ІПСО відзначає й засновниця ініціативи з інформаційної гігієни «Як не стати овочем» Оксана Мороз. Вона нагадує, що одночасно з роботою над зривом мобілізації росіяни запустили тему необхідності створення двох батальйонів із депутатів та їхніх дітей.

«Другий вектор — качають тему щодо зарплат депутатів. Найімовірніше, це одна історія», — додає Мороз.

 «Больові точки» Ради

У межах ІПСО проти парламенту hromadske виявило дві «больові точки», по яких нині активно «б’ють», — гроші та фронт.

8 липня 2022 року на сайті президента Ігор Петрович Осипенко зареєстрував петицію«Підвищити заробітну плату військовослужбовцям ЗСУ з 30 000 грн до 50 000 грн, а також зі 100 000 грн до 150 000 грн завдяки скасуванню та зняттю всіх надбавок з народних депутатів України».

Менш ніж за місяць ця петиція зібрала необхідні 25 тисяч підписів і тепер чекає на відповідь Зеленського. Підписи збирали, коли депутати «удвічі підвищили собі зарплату». Йдеться про рішення парламенту від 19 липня «Про фінансове забезпечення діяльності народних депутатів України». Насправді документом передбачається не збільшення зарплати у два рази, а повернення до рівня минулого року. Важливо, що це рішення Верховна Рада ухвалила консенсусом, ба навіть конституційною більшістю у 308 голосів.

«Зарплата депутатів не виросла з 21-го року. Через помилку уряду, який переглянув нарахування зарплат депутатам, від січня їх удвічі зменшили — із 40 до 20 тисяч. І ця постанова була технічною, вона перерозподілила кошти в межах бюджету Верховної Ради», — пояснює опозиціонерка Ірина Геращенко.

Представник команди Зеленського додає, що під час «підвищення» зарплати політичні опоненти домовились не влаштовувати через це публічний «срач». Тож коли у соцмережах почали з’являтися обурливі коментарі про зарплати депутатів, у команді Зеленського спочатку запідозрили в цьому «порохоботів».

«Ми одразу подумали, що Петро (Порошенко — ред.) порушив “понятійку”, усі клялися, що ніхто нічого не буде у своїх “ботмережах юзати”. Ми подивилися, що мережі справді не “порохоботські”, а “рускіх”, “антиваксів” тощо», — каже представник команди Зеленського.

Також він додає, що петиція про збільшення зарплат військовим не має фінансового підґрунтя. На це потрібні додаткові десятки мільярдів гривень на рік. А на всі видатки Верховної Ради цього року виділили менше ніж 3 мільярди. Ці нескладні підрахунки може провести будь-хто. Попри це учасники ІПСО проти парламенту продовжують закидати популістські теми щодо зарплат військових і депутатів.

«Я порахував: на чиновниках можна зекономити орієнтовно мільярд доларів на рік. Я дивуюся, чому Зеленський не дослухається до спеціалістів?» — розповідає у своєму відео «Зарплата военных. SOS» від 1 серпня лідер партії «Сила нації» Андрій Пелюховський. Він також заявив про реєстрацію петиції до президента.

У таких закидах щодо зарплат військових і депутатів Євгенія Кравчук бачить намагання протиставити армію владі.

«Це свідомі наративи, щоб розхитати суспільство зсередини. Це набагато дешевше, ніж намагатися прорвати оборону, коли всі працюють на один результат», — каже Кравчук.

 

Відправити депутатів та їхні родини на фронт

Інша петиція, згадана у матеріалах спецслужби, — про відправлення депутатів та їхніх родин на фронт. На момент підготовки цієї статті петиція не зібрала навіть тисячі підписів. Натомість вона здобула широку аудиторію в соцмережах. Так, відео користувача ukraine_4_love у TikTok побачили 490 тисяч людей, під ним — понад 800 схвальних відгуків на підтримку петиції.

І представниця влади Євгенія Кравчук, і опозиціонерка Ірина Геращенко наводять приклади депутатів з різних фракцій, які або брали активну участь у бойових діях, або продовжують це робити. Водночас за законом народні обранці не можуть бути мобілізовані.

«Якщо всі депутати підуть на фронт, то ніхто інший закони ухвалювати не зможе — ні виділяти гроші на армію, ні голосувати за євроінтеграційні закони. А зараз починаються саме ті кілька років великої роботи над євроінтеграційними директивами та виконанням зобов’язань щодо вступу України в ЄС. І цю законотворчу роботу може виконати лише Верховна Рада», — каже «слуга» Кравчук.

Отже, у російських ІПСО використовують дуже популярні «больові точки» Ради, які в разі реалізації або призведуть до бюджетно-фінансового колапсу, або зупинять рух України до ЄС.

 Хто підіграє росіянам

У матеріалах спецслужби йдеться про використання в ІПСО проти парламенту мережі так званих антивакцинаторів. За спостереженнями Оксани Мороз антивакцинаторський рух справді перекваліфікувався у зрадницький і приблизно місяць тому повернувся до активності в соцмережах.

«Раніше вони тихенько сиділи, а зараз почали вилазити. Явно відбувся якийсь пушинг, і тепер у них завдання качати. І вони це роблять. У них дуже широкий спектр: від дискредитації щодо зброї до депутатів. Це вказує на росіян. Там же немає де проби ставити», — каже Мороз.

Водночас «качати», тобто реалізовувати російські ІПСО, намагаються під патріотичними гаслами. Відомий антивакцинатор Остап Стахів ще торік восени був затриманий СБУ й арештований за підозрою в замаху на конституційний лад. Нині він — один з учасників атаки на Верховну Раду.

«Депутати ВРУ порушили присягу. Вони не можуть бути депутатами», — переконує він у своєму відео «На кого працює Верховна Рада?!», опублікованому наприкінці липня.

У той самий час у Стахіва відбувся спільний стрим з Олексієм Оскером.

«Де має бути захист держави, там найбільша зрада», — переконував Стахів на цьому стримі.

Він також нарікав на «збільшення зарплат депутатів у 10 разів». Олексій Оскер був одним із фігурантів матеріалу hromadske про звернення українських «дезертирів». Автор помітив його, бо той поширював відеозвернення, які дискредитують ЗСУ.

 

Також Оскер пов’язаний із сайтом Ukraine Public News. Головний редактор сайту Денис Маганов є другом Оскера, один одного вони репостять у Facebook. У приміщенні Ukraine Public News Оскер проводить свої брифінги. Окрема новина цього сайту була присвячена петиції щодо зарплат військових і депутатів, інша — звіту Amnesty International про те, що ЗСУ нібито наражають на небезпеку мирне населення та порушують закони війни.

Оскер має благодійний фонд свого імені та входить до «волонтерської сімки» (як вони самі себе називають) — разом з Іваном та Андрієм Козаками. Останні — фігуранти кримінального провадження.

«Прокурори та слідчі встановили, що підозрювані за зібрані на підтримку Збройних сил України добровільні пожертви громадян придбали для особистого використання автомобілі Land Rover — Range Rover та Audi — Q5, а також мобільні телефони Apple iPhone 13 Pro Max та інші матеріальні цінності загальною сумою понад 2 мільйони гривень», — повідомила Тернопільська обласна прокуратура у травні цього року.

Фонд Оскера оголошував збір коштів на заставу Козакам: Івану — 1 млн 17 тисяч грн, Андрію — 1 млн 116 тисяч грн. Ще наприкінці липня обидва «волонтери» перебували в СІЗО.

5 серпня батько Івана й Андрія — Василь Козак — поширив відео з TikTok, яке у фейсбуці опублікувала Уляна Пристанська. У відео користувачка з ніком fila_rina розповідала таке: «Хочу звернутися до Верховної Ради. До всіх довбодятлів, які там зараз сидять. Спочатку ви придумуєте підвищити собі зарплати, а потім гадаєте, де ж ми будемо брати гроші на свої зарплати? Нумо заберемо у військових зарплати… Шановні ЗСУ, хочу звернутися до всіх наших хлопців. Пацани, сворачуйтесь і йдіть, пожалуста, на Київ. Треба трошки прорідить умозаключонних. Бо ви щось трошки не там воюєте».

Згадана Пристанська розміщує й інші відео про те, що треба розігнати Верховну Раду або відправити депутатів на передову.

Ще одним із руху «антивакцинаторів», який нині відновив активність, є Антон Гура. Він також фігурував у тексті hromadske.

 

Зараз Гура через свій телеграм-канал закликає до участі у флешмобі «за мир». Для цього потрібно зняти відео з таким текстом: «Ми, живі люди, громадяни держави Україна, забороняємо війну на нашій землі, воді, у небі». При цьому треба використовувати українську символіку. В іншому дописі Гура публікує звернення невідомої жінки щодо петиції до президента, у якій вимагається: «1. Припинення діяльності корпорації УКРАЇНА. 2. Відмова від вступу держави Республіка Україна до НАТО».

 Чи вибухне Рада?

Що стосується Дня Незалежності, то прогнози представників влади не такі трагічні, як описує спецслужба у своїх матеріалах. Реальних прихильників ідеї насильства під парламентом зібрати не вдасться, запевняє представник команди президента. Ба більше, в умовах воєнного стану існує заборона на масові акції, а підходи до будівлі Верховної Ради можливі лише за спецпроцедурою. Проте намагання влаштувати провокації під псевдопатріотичними гаслами українська влада не виключає.

hromadske звернулося до СБУ з питанням, чи є у служби безпеки інформація про можливі акції протесту біля парламенту 24 серпня. На наш запит ми отримали відповідь, що СБУ таких відомостей не має.

clipnews