Михайло Лаба: Бюджет-2023 – це бюджет оборони та забезпечення основних соціальних потреб

В Ужгородському прес-клубі відбувся брифінг, темою якого став огляд головних цифр та трендів проєкту бюджету на 2023 рік, економіка війни, соціальна підтримка населення і військовослужбовців та волонтерський «фронт».

 

  Детальніше про бюджет України, який вперше приймається в умовах воєнного стану, розповів Михайло Лаба, народний депутат України від партії «Слуга Народу», член Комітету Верховної Ради України з питань бюджету: «Це бюджет оборони та уникнення гуманітарних катастроф, а а також забезпечення соціальних, медичних, освітніх потреб. Економіка зазнає суттєвих шоків, що вказує на значний спад дохідної частини бюджету. У 2023 очікується незначне підживлення економіки. Щодо цифр, то у головному фінансовому документі країни на 2023 рік передбачені безпрецедентні видатки на сектор безпеки та оборони – 1 141 108,2 млн грн або 17,8% ВВП. Також зберігається соцдопомога населенню, на ці потреби виділено 408,9 млрд. грн. на охорону здоров’я – 175 688,4 млн. грн., освіту – 154 957,1 млн. грн., підтримку ветеранів війни – 6,8 млрд. грн., підтримку постраждалих територій – 23,9 млрд. грн. Видатки на ліквідацію наслідків агресії закладені у розмірі 19,4 млрд. грн. На цьому тлі витрати на утримання органів влади скорочуються на 11,6 млрд грн (зокрема на ВР України – на 13,0%, на Секретаріат КМУ – на 24,1%)».

  Згідно з проєктом бюджету зростання реального ВВП прогнозується на 4,6%,  номінальний ВВП – 6 399 млрд. грн. Обмінний курс закладено – 42,2 грн. за дол., мінімальна зарплата – 6 700 грн., прожитковий мінімум – 2589 грн.

«Є прохання  до голів територіальних громад допомогти військовим з найбільш розхідними речами: дрони, позашляховики, засоби обігріву, – каже Михайло Лаба. –

Багато голів громад прийняли програми, де дійсно допомагають нашим захисникам і захисницям. І такі статті передбачені в окремих громадах і у 2023 році». Окремою потужною силою, яка сформувалася ще з 2014 року в Україні, наголосив Михайло Лаба, є волонтери. Також об’єдналися у своїй діяльності багато громадських та благодійних організацій. З’явилося багато європейських донорів, наприклад, з Кореї та США, – зауважив нардеп.

  Що стосується підтримки бізнесу, то Верховна Рада запровадила додаткові стимули для роботодавців створювати нові робочі місця. Депутати ухвалили в другому читанні та в цілому законопроєкт №6067, відповідно до якого роботодавцям компенсуватимуть частину витрат на оплату праці або ЄСВ за працевлаштування деяких категорій зареєстрованих безробітних.

  «Для аграріїв у державному бюджеті на 2023 рік не передбачено класичних програм через зрозумілі причини. Але за участі Мінагрополітики вже розроблено та втілюється ряд заходів, спрямованих на підтримку галузі. Це доступні кредити та компенсації, гранти на ведення господарства та субсидії. Гранти передбачено в бюджеті через Мінекономіки як розпорядника коштів, а Мінагрополітики адмініструє програму – кошти на гранти для садівництва та теплиць. Тобто 1 млрд грн — для садівництва та тепличних господарств.

Також у бюджеті 2023 року передбачено кошти на програму “5-7-9” для доступного кредитування. Аграрії зможуть також користуватися відповідною програмою», – пояснив Михайло Лаба.

Окрім цього, народний депутат поінформував, що понад 13 тисяч аграріїв подалися на участь у програмі бюджетної підтримки, яка реалізується за кошти ЄС.

«Допомогу можуть отримати сільськогосподарські товаровиробники, зареєстровані у Державному аграрному реєстрі (ДАР).

Кінцевий термін подачі заявок на фінансову підтримку – 15 листопада 2022 року», – зазначив Михайло Лаба.

  Деякі додаткові ресурси виділені для облаштування та відновлення  бомбосховищ. На ці потреби  закладено у бюджетах громад майже 200 млн. грн у громадах, ще 100 млн. грн в обласному бюджеті. На Закарпатті у 2022 році було заплановано реалізувати понад 70 інфраструктурних об’єктів, на жаль, всі капвидатки були заморожені. Але завершуються деякі етапи реформ, які були розпочаті у 2020-21 роках. Ситуація зі збором податкових надходжень покращилась порівняно з показниками березня 2022 року. В обласному бюджеті податкові надходження були більшими, ніж відповідні показники квітня 2021 року. Основним джерелом надходжень бюджету Закарпаття залишається податок на доходи фізичних осіб. Приріст ПДФО порівняно з даними попереднього року до +40,7 %

Протягом січня-серпня 2022 року в Закарпатській області платники податків сплатили до місцевих бюджетів майже 4 млрд 31 млн грн податку на доходи фізичних осіб. У порівнянні з січнем-серпнем 2021 року надходження зросли на 1 млрд 428 млн гривень.

 

Відеотрасляція: https://www.facebook.com/uzh.pressclub/videos/1189610474983949/

 

 

clipnews