До кінця листопада слідчі повинні закінчити розслідування справи щодо відчуження земельних ділянок біля Невицького замку

Чи вдасться коньячним баронам уникнути відповідальності за земельні афери біля Невицького замку.

 

Ми вже неодноразово писали про те, що біля Невицького замку виріс величезний туристичний центр «Верховина» з дорогими СПА та басейнами, готельними номерами та ресторанами. Щоб було зрозуміло, у період початку військових дій двомісний номер тут коштував 5000 грн за добу. І це не найдорожчий номер.

А ще цей Центр прибрав до рук земельні ділянки, через які був раніше вільний прохід до Невицького замку. Зараз відвідувачам замку виділили лише вузьку стежку вздовж лісу.

То як так сталося, що колишній Міжнародний туристичний центр «Верховина» перейшов у приватні руки і тепер ще й обмежує людям вільний доступ до замку.

Як відомо, після розпаду СРСР тривалий час туристичний комплекс не вдавалося навіть взяти у фонд майна області, бо росія оголосила себе правонаступницею всього майна колишнього «Супутника», який володів і «Верховиною».

Однак, уже в 1992 році було зареєстровано Туристичний центр «Верховина», власниками та засновниками якого стали фірми, що належали директору Ужгородського коньячного заводу Володимиру Гісему. А в червні 2010 року «Верховина» вже купує у регіонального Фонду держмайна Закарпатської області весь комплекс колишньої «Верховини».

Пригадуєте, як багато було шуму, коли Ужгородська мерія продала готельно-ресторанний комплекс «Корона» на Театральній площі всього за 8 млн грн? Так от, величезний комплекс «Верховина» у чудовій рекреаційній зоні біля Невицького замку, з всіма корпусами і будівлями, з десятьма одиницями автотранспорту і двадцятьма будиночками було продано всього за менше ніж 4 млн грн. При цьому, курс долара у 2010 та 2012 роках був таким самим.

А ще оновленій «Верховині» перейшло понад 6 гектарів землі, яка була під корпусами.

Щоправда, земля передавалася і та, яка була на туристичному маршруті до Невицького замку. Земля, яка знаходиться в історичній зоні. Як це сталося? Це питання піднімали і історики, піднімали і депутати обласної ради і троє депутатів Верховної Ради. Влада обіцяла прореагувати, але натомість останнім часом «Верховина» Гісема надає свої зали для проведення форумів та інших заходів, які проводить та ж таки влада чи провладна партія.

Читайте:  Стало відомо, які рейдери захоплюють територію навколо Невицького замку

Тому й виникає питання, чи буде покарано винуватих, або ж все вирішить коньяк. Багато коньяку.

Щоправда, якщо простежити судові ухвали, які проводилися по «Верховині» Гісема, то ще в 2013 році суди були на стороні коньячного барона. Наприклад. Тоді Закарпатський окружний суд став на бік «Верховини», яка захотіла від Держземагентства зменшити коефіцієнти на оренду земельних ділянок.

Але вже з 2018 року правоохоронці таки почали цікавитися тим, яким чином «Верховина» Гісема отримала земельні ділянки, які взагалі не підлягають приватизації, бо розташовані поблизу пам’ятки архітектури Невицький замок. Ці відчужені від громади села Кам’яниця земельні ділянки були «Верховиною» забудовані та використовувалися не за призначенням, що призвело до обмеження прав і свобод  та інтересам територіальної громади. Правоохоронці навіть порахували збитки, які були нанесені громаді – 200 тисяч грн.

Слідчі звернулися до Державного земельного кадастру, щоб ті надали оригінали документів, за якими земля була відчужена на користь «Верховини». Ці документи потрібні для слідства. Однак… Держземкадастр відмовив правоохоронцям і цим довелося просити суд, щоб той зобов’язав земельників надати оригінали. Суд підтримав слідчих.

Однак, час йшов, «Верховина» розросталася, а питання не вирішувалося. Коньяк робив свою справу.

Однак, наприкінці минулого року і на початку цього року вже зрів очевидний протест населення проти зухвалого обмеження доступу до замку «Верховиною».

Читайте:  Закарпатці знову вимагають від влади та правоохоронців забезпечити вільний доступ до Невицького замку

І вже в травні цього року суд виніс чергову ухвалу з питання земельних ділянок. Слідчі просили у суду продовжити для них терміни слідства, бо справа дійсно скандальна і цим питанням вже цікавляться на найвищому рівні в державі.

В ухвалі Ужгородського міськрайонного суду від 23 травня цього року йшлося про те, що ще в листопаді 2020 року управління СБУ в Закарпатській області надало управлінню Нацполіції рапорт про те, що посадові особи туристичного центру «Верховина» протягом 2016-2017 років здійснили привласнення 1,3 гектара земельних ділянок держвласності, які поруч з Невицьким замком. Протягом 2020 року туристичний центр «Верховина» «…збудував на ділянках лікувально-оздоровчий комплекс, критий басейн, криту галерею-перехід між основним корпусом та лікувальним комплексом, дворівневу стоянку на 45 автомобілів, перехід від готельного комплексу до критого басейну, за які, всупереч законодавству, не сплатив кошти пайової участі у розвиток інфраструктури села Кам’яниця, чим було завдано шкоду бюджету на суму 1,5 млн грн».

Також, у травні 2021 року до поліції надійшов рапорт від народних депутатів, що всупереч установленим законом порядку було забудовано туристичний маршрут до Невицького замку.

По цій справі вже було проведено ряд експертиз і призначено ще багато інших комплексних експертиз і потрібно встановити осіб, які були причетні до порушень закону. Тому слідчі і просили суд продовжити термін слідства.

Суддя клопотання слідчого задовільнив лише частково. Але термін розслідування по цьому кримінальному провадженні таки продовжив до 27 листопада цього року.

У слідчих залишилося ще трохи більше місяця, щоб знайти винуватих. І тепер знову стане відомо, чи все тут вирішує коньяк. Чи все таки справу буде доведено до логічного завершення. Було б добре, якби цією справою зайнялося і Держбюро розслідувань і також СБУ. Бо до головного бенефіціара є багато питань і по приватизації багатьох підприємств Закарпаття, і по тому, чому вже понад 10 років колективне підприємство Ужгородський коньячний завод перебуває в стадії ліквідації, а коньяк йде в реалізацію через приватні структури, і по вивезених до Словаччини сотень тисяч євро. Ну і не відпало ще питання, чому ж цей колишній головний соціаліст Закарпаття вже в роки Незалежності України має в кабінеті не портрети національних героїв України чи українських державних діячів, а портрет головного ворога України – путіна. 

Василь Коваль для Prozak.info

(Всі документи є в наявності: Ухвала Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2013 року 807 – 3901-13-а; Ухвала Ужгородського міськрайонного суду справа №308-10313-18 від 17 вересня 2018 року по кримінальному провадженні №42018070000000292; Ухвала Ужгородського міськрайонного суду від 23 травня 2022 року, справа №308-12291-21, 1-кс-308-1947-22 по кримінальному провадженні №1202007000000310)

 

clipnews