Всі ми знаємо про полонину Руну – місце дикої природи на Закарпатті. Щороку її відвідують тисячі туристів, місцеві жителі збирають яфини, щоб зробити екологічно чистий продукт, тут займаються екстремальним спортом і це такий собі прихисток для унікальної флори і фауни.
Однак останнім часом згадки про Руну лунають лише у контексті скандалів і пов’язане це із фактичним земельним рейдерством. Адже схили і верхів’я полонини інвестори із Краматорська вирішили забудувати потужними вітрогенераторами. І поки більшість місцевих жителів проти такого будівництва, а Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України зупинило розгляд документів з оцінки впливу на довкілля щодо спорудження 30 вітряків на полонині Руна, натомість керівництво Тур’є-Реметівської громади очолюване Надією Девіцькою продовжує штампувати рішення і надавати землю краматорським. Такими темпами місцину перейменують на Краматорську Руну.
25 лютого один із таких днів, коли Надія Девіцька видає на гора чергову порцію рішень щодо деребину громади, а у подальшому Руної під краматорський вітропарк.
Якщо проєкт реалізують, то тут буде лише періодична робота для малочисельного персоналу. Натомість з’являються обмеження для жителів громади і туристів, не кажучи вже про загрозу довкіллю і внаслідок такого техногенного втручання фактичну втрату останніх локацій дикої природи.
Усі помітили, що краматорські бізнесмени масово скуповують комунальну власність Перечинської і Тур’є-Реметівської громад. І це, на відміну від забудови полонини вітряками, є позитивом – об’єкти оживуть та будуть приносити користь людям у вигляді робочих місць і податкових надходжень, послуг тощо. До слова, комплектуючі до вітрогенеруючих установок виготовляють також на Ужгородщині.
Підкресломо, що місцеві жителі і тисячі українців, які хоч б раз побували на Руні не кажуть категоричне НІ вітрякам, а саме звертають увагу на можливості вибору інших локацій на території громади.
Що каже місцева влада судячи з рішень сільради під керівництвом Надії Девіцької і так зрозуміло…
Депутат обласної ради, а наразі військовий Денис Ман тему, що стосується безпосередньо його малої батьківщини особливо не коментує, натомість публікуючи дописи про велику політику. Мабуть так йому порадив більш досвідчений у політиці, інший уродженець Тур’є-Реметівської громади, нардеп Роберт Горват, який має тісні політичні контакти і співпрацю з краматорською елітою. Та і сам Роберт Горват не без гріха, маючи ряд кримінальних справ щодо заволодіння землею під власний бізнес на Ужгородщині.
Натомість інший нардеп від округу Михайло Лаба публічно виступав щодо можливості перегляду локацій розміщення вітряків з верхів’я Руної.
На ряд депутатів та представників громадськості, які виступили проти чи просто не підтримали рішення вчиняється шалений тиск. Фактично керівництво громади та їх нові краматорські «друзі» не залишили вибору нікому…
Публікуємо проєкт рішень, якими громаду, а в подальшому й полонину – місце унікальної дикої природи – перетворюють на промислову Краматорську Руну: