Чому закарпатські депутати на сесії не захотіли розширити межі пралісів на Закарпатті. Питання без відповіді

На останній сесії Закарпатської облради депутати не змогли прийняти рішення про розширення меж пралісів на Закарпатті. Питання виносилося на голосування двічі й обидва рази не вистачило голосів. Навіть головуючий на сесії заступник голови облради Андрій Шекета (голова облради Олексій Петров був у Києві) звертався до депутатів із проханням проголосувати, бо якщо питання не пройде, то його потрібно буде виносити вже на наступній сесії, а це все час.  Питання таки не пройшло.

У чому ж причина? Адже це питання нашої екології. Праліси — це унікальне явище. Як відомо, наш Угольсько-Широколужанський заповідний масив букових пралісів є найбільшим у Європі. І це наша гордість. Нам необхідно зберігати ліси, то чому не найшлося голосів для того, щоб прийняти рішення?

З цього приводу висловився і перший заступник голови Закарпатської ОДА Мирослав Білецький, який також є і депутатом облради та був присутнім на цій сесії.

«Доволі незрозуміла ситуація склалася із голосуванням за проєкт рішення Про оголошення об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення. Під час розгляду цих питань на профільних комісіях у депутатів не було жодних зауважень і була готовність підтримати це рішення.

Однак під час засідання із 9 проєктів цього блоку депутати підтримали лише 5. Таким чином, згідно з рішенням Закарпатської обласної ради до природно-заповідного фонду депутати не включили праліси, що знаходяться на території Мокрянського, Перечинського, Воловецького та Міжгірського лісових господарств. Збереження пралісів Карпат — важливе екологічне питання.

Праліси Карпат — унікальні точки на мапі Європи. Вони існують і розвиваються під впливом природи, завдяки чому мають високу життєздатність, стійкі у своєму існуванні, мають надзвичайно важливе значення для місцевої екосистеми. Після знищення праліси неможливо відтворити.

Зважаючи на актуальність питання, позицію окремих колег не можу зрозуміти. Згідно з чинним законодавством на другому пленарному засіданні ми не зможемо повернутися до розгляду цих проєктів рішень. Маю надію, що на наступній сесії колеги підтримають проєкт збереження пралісів на території ще 4 лісгоспів області», — написав Білецький.

З приводу демаршу депутатів облради Форум екологічного порятунку Закарпаття поширив відповідну заяву.

Відкрите коаліційне об’єднання громадських об’єднань і науковців «Форум екологічного порятунку Закарпаття», яке утворене й активно діє з 2012 року та об’єднує 34 громадські організації краю екологічного і природоохоронного спрямування, з обуренням і засудженням сприйняли звістку про те, що 25 лютого 2021 р. на сесії Закарпатської обласної ради підступно провалено голосування по 4-х із 9-ти проєктів рішень щодо пралісів. Цілеспрямований провал голосування по створенню 20-ти із 40-ка пралісових пам’яток природи на Закарпатті загальною площею 5038,3 га викликав потужний суспільний резонанс як у колах громадськості і науковців, так і в громадах області. Адже підсумок усіх 9-ти проєктів рішень по пралісам, у підготовці яких упродовж кількох років працювали фахівці лісової справи і науковці природоохоронної справи, по праву мав вивести Закарпаття в лідери із заповідання найцінніших лісів в Україні, надавши заповідному статусу додатково 8485,4 га первісних лісів, що є одними з останніх європейських бастіонів дикої природи.

У просуванні до голосування на сесії обласної ради цього надважливого в історії природоохоронної справи державницького рішення немало зусиль також доклали як провідні фахівці лісового напрямку WWF в Україні, так і постійна екологічна комісія облради, департамент екології та природних ресурсів ОДА, провідні екологічні і туристичні громадські об’єднання краю. Усі без винятку проєкти рішень одноголосно підтримала напередодні сесії і президія Закарпатської обласної ради.

Тим не менше, провал голосування по пралісам уже став ганебною сторінкою в діяльності облради нового скликання. Виявилося, що не всі депутати Закарпатської облради готові до виконання цієї почесної місії. Не виключено, що у них, або в інших, бізнесових зацікавлених групах є інші інтереси на територіях майбутніх пралісів. Стовідсотково це не інтереси громад, бо ніхто не забороняє збирати гриби-ягоди та відпочивати у пралісах.

Коаліційне об’єднання «Форум екологічного порятунку Закарпаття» звертається до депутатів обласної ради з проханням виправити допущену прикру помилку щодо провалу голосування по 4-х із 9-ти проєктів рішень щодо суттєвого розширення мережі пралісів на Закарпатті. І виконати свою почесну, передбачену законом місію у захисті нашої унікальної на теренах Європи і світу дикої природи пралісів — надбання, отримане нами від пращурів, яке маємо так само бережливо передати нащадкам.

clipnews