Герої без зброї: керівник добровольців с. Вари Олександр Зан-Фабіан про паводок 1998-го, трактористів та зошит з телефонами

«Моя перша рятівна операція була під час паводків 1998 року. Тоді в нашому селі сталася велика катастрофа – більше ніж 1000 людей залишилися без будинків. Я вночі поїхав у сусіднє село, попросив човна і вранці на ньому поплив людей збирати з дерев і руїн».

На цьому Єпископ Закарпатської Реформатської Церкви Олександр Зан-Фабіан не зупинився – і 2018 року за прикладом добровільної церковної пожежної команди мукачівського села Дерцен створив власне формування – у селі Вари на Берегівщині. Потреба в ньому була неабиякою, адже найближчий пожежний підрозділ знаходився за 16 км у райцентрі: «Тоді ще дороги були тільки на карті, а в наявності їх не було. По 40 хвилин їхали до Берегового».

Тепер же добровольці з Варів – серед яких є і староста села, і священики, і трактористи, і сантехніки, і фермери – у разі тривоги біжать у гараж та за лічені хвилини виїжджають на місце події. І вже врятували чимало життів: «У сусідній Боржаві два випадки були, будинки загорілися. В одному чоловік напідпитку курив у ліжку, а в іншому теж людська помилка – електричну духовку залишили включеною, поклали на неї горючі матеріали і вона загорілася».

При цьому Олександр відзначає, що добровольці постійно стикаються з чималими труднощами на шляху до допомоги людям. По дорозі до місця виклику їх часто не пропускають автомобілісти, а під час самої пожежі швидко закінчується вода з цистерни: «На сьогодні це найбільша проблема, що немає достатньо пожежних гідрантів у селах. Тож у нас в машині є зошит із номерами телефонів людей, де можна взяти воду. Без цього ніяк».

Незважаючи на все, Олександр запевняє – це лише початок їхньої служби: «Я вдячний за те, що ми маємо можливість допомогти, бути там, де нас потребують».

 

clipnews